ДЕРЖАВНА РЕЄСТРАЦІЯ ДРУКОВАНОГО ЗАСОБУ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ 

1. Засновники ЗМІ

Перед створенням друкованого засобу масової інформації (газети, журналу) потрібно визначитися хто буде Засновником цієї газети чи журналу. Ними можуть бути 1) релігійна організація (релігійні громади, управління  і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади, а також об’єднання); 2) фізичні особи (громадяни України, іноземні громадяни); 3) державні органи, органи місцевого самоврядування; 4) підприємницькі товариства (ТОВ, ПП, АТ); 5) політичні партії.

1. РЕЛІГІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ. Згідно пп. „4” ч.3 ст.12 ЗУ „Про свободу совісті та релігійні організації” №987-ХІІ від 23.04.1991 року релігійна організація може мати право заснувати засіб масової інформації (газети, телерадіоорганізації) у випадку, якщо це передбачено статутом релігійної організації та цивільним законодавством. Згідно ч.1 ст. 19 закону Про свободу совісті та релігійні організації” релігійні  організації  у   порядку,    визначеному    чинним законодавством, мають право для виконання своїх статутних  завдань засновувати  1) видавничі (ЗУ „Про видавничу справу” від 5.06.1997 року N ref::318-97::318-1997:: видавнича організація та видавництво це підприємства видом діяльності   яких   є  підготовка і  випуск  у  світ видань. Видання – це закінчений твір, який пройшов всі стадії опрацювання в засобі масової інформації  та повністю був підготовлений для масового тиражування на друкарському обладнанні.), 2) поліграфічні; 3) виробничі та ін. підприємства, які мають право юридичної особи. Такі самі підприємства вказані і в п.4 ст.112 Цивільного кодексу України. Крім цього в кодексі додано, що релігійні організації мають право засновувати і інші підприємства,   необхідні   для забезпечення діяльності цих організацій. Тобто можна зробити висновок, що перелік цих підприємств не є вичерпним, будь-яке підприємство може бути засноване релігійною організацією.

Висновок. Якщо ви хочете обрати засновником, свого засобу масової інформації релігійну організацію потрібно з’ясувати чи передбачено статутом релігійної організації її право на створення засобу масової інформації.

2. ФІЗИЧНІ ОСОБИ (громадяни України, іноземці). Згідно ст.8 Закону „Про друковані засоби масової інформації” засновниками засобу масової інформації можуть бути звичайні громадяни України. Згідно ч.1 ст.13 Закону „Про телебачення та радіомовлення” засновником телерадіоорганізації можуть бути громадяни України не обмежені у цивільній дієздатності. Відповідно до ст.32 ЦК України це можуть бути особи віком від 14 років, якщо це передбачено статутом ЗМІ.

Висновок. Засновником друкованого засобу масової інформації можуть бути громадяни України (один чи декілька) віком від 14 років.

3. ПІДПРИЄМНИЦЬКІ ТОВАРИСТВА (ТОВ, ПП, АТ і т.д.). Згідно ст.8 закону „Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні” засновником друкованого засобу масової інформації може бути юридична особа України: приватне підприємство, товариство з обмеженою відповідальністю, акціонерне товариство і т.д.

4. НЕРЕЗИДЕНТИ (ФІЗИЧНІ ТА ЮРИДИЧНІ ОСОБИ). Згідно ч.2,3 ст.8 Закону „Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні” засновником друкованого засобу масової інформації можуть бути іноземні юридичні та фізичні особи.

Після того, коли буде зясовано хто є засновником майбутня газета (журнал) повинні пройти державну реєстрацію та набути статусу друкованого засобу масової інформації. Статус друкованого засобу масової інформації підтверджується свідоцтвом, яке буде вам видане по закінченні реєстрації. 

2. Державна реєстрація друкованого ЗМІ

Для отримання газетою (журналом) статусу друкованого засобу масової інформації  вона повинна пройти державну реєстрацію. Друкований засіб масової інформації реєструється в наступних державних органах: 1)якщо це загальнодержавний засіб (розповсюдження на всій території України, то він реєструється в Державному комітеті інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України, 2) якщо ж він розповсюджується в межах АР Крим – в республіканському комітеті інформації АРК, 3) якщо в межах однієї області, кількох районах, одному районі, місті – в управлінні у справах преси та інформації обласних державних адміністрацій, 4) якщо в межах міста Києва чи Севастополя – в управлінні у справах преси та інформації Севастопольсткої/Київської державної адміністрації.  (дане питання регулюється „Положенням про державну реєстрацію д.з.м.і. в Україні” затв. Наказом Держкому інформаційної політики, телебачення та радіомовлення від 09.08.2001 №193)           

3. Документи для державної реєстрації друкованого ЗМІ:

По-перше вам потрібно заповнити „Заяву про державну реєстрацію”. Як правило Заяву можна отримати у вищезазначеному органі.

В Заяві вказується: Вид видання (газета, журнал, збірник, бюлетень, альманах, календар, дайджест); вид видання за цільовим призначенням (релігійне, з питань економіки та бізнесу, наукове, загальнополітичне); назва видання; періодичність видання  (1 раз на: тижнень, місяць, квартал); обсяг (в умовних друкарських аркушах), формат видання; сфера розповсюдження (місто, район, область, Україна); категорія читачів (все населення, дорослі, молодь, діти, віруючі, чоловіки, жінки, інваліди, студенти, працівники певної галузі, науковці, педагоги та ін.); тематична спрямованість (новини, підвищення рівня духовності, розвиток освіти або дозвілля, інформування населення з певних питань, заснування видання з благодійною метою та для безкоштовного розповсюдження, ін) мова(ви) видання (українська та/або російська); Засновник видання (церква), його місцезнаходження  та банківські реквізити); адреса редакції; 

Вся інформація в Заяві повинна бути заповнена, оскільки її відсутність буде підставою для залишення заяви без розгляду.

По-друге потрібно подати документи, які підтверджують статус засновника.  Якщо засновником є релігійна громада, то подається нотаріально засвідчена копія Статуту релігійної громади. Якщо ж засновником є громадянин(ни) України, то подається копія паспорта(ів) засновників. Особисто, від себе, пропоную мати ксерокопію свідоцтва про державну реєстрацію засновника (релігійної організації). 

4. Оплата реєстраційного збору

Для державної реєстрації газети (журналу) потрібно сплатити реєстраційний збір та подати платіжний документ про його сплату органу, який здійснює державну реєстрацію. Реєстраційний збір сплачується на протязі 1 міс. після отримання повідомлення про державну реєстрацію газети (журналу). У випадку пропуску цього строку рішення про державну реєстрацію газети (журналу) анулюється.

Розмір реєстраційного збору

Розміри реєстраційного збору визначені Постановою КМ України „Про державну реєстрацію д.з.м.і., інформаційних агенств та розміри реєстраційних зборів” №1287 від 17.11.1997р. Їх розміри такі:

1) Для реєстрації загальнодержавного друкованого ЗМІ, тобто якщо він буде розповсюджуватись по Україні – 850 грн.; 2) в межах АРК, області, обласного центру, двох і більше сільських районів – 408 грн.; 3) в межах одного міста, району, окремих населених пунктів, а також підприємств (організацій) – 283 грн.; для дітей та інвалідів – на 50% менше; за перереєстрацію (зміни назви, засновника, мови, сфера розповсюдження (регіон) – 50% реєстраційного збору.

Звільнення від сплати реєстраційного збору

Згідно ч.2 ст.17 Закону „Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні”, а також згідно п.2.15 Положення затвердженого Наказом Державного комітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення від 09.08.2001 №193 звільняються від сплати реєстраційного збору друковані ЗМІ  засновані з благодійною метою і призначені для безплатного розповсюдження. (про це обов’язково повинно бути повідомлено в „Заяві про державну реєстрацію”).  

5. Програма діяльності друкованого засобу

Згідно Закону „Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні” газета (журнал) повинна мати програму діяльності друкованого ЗМІ, яка затверджується Засновником (релігійною організацією, фізичною особою). Але подання такої програми при державній реєстрації законом не вимагається. Тому цей документ не є обов’язковим. 

6. Установчий договір

Згідно ст.9 Закону „Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні”, у випадку якщо засновників газети (журналу) декілька, між ними укладається установчий договір Згідно п.2.12 Положення №193 неподання такого договору є підставою для зупинення розгляду Заяви про державну реєстрацію газети (журналу). Якщо співзасновником є фізична особа, то установчий договір посвідчується нотаріально. 

7. Строк реєстрації газети

Реєстрація газети (журналу) проводиться на протязі 1 місяця і потім видається Реєстраційне свідоцтво. Якщо протягом 1 року не розпочато випуск газети, журналу реєстраційне свідоцтво втрачає чинність.

Підготував Тарас Качор. Асоціація “Новомедіа”.