Правові основи діяльності друкованих засобів масової інформації, (преси) в Україні врегульовано Законом України “Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні” та постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р. № 1287 “Про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації, інформаційних агентств та розміри реєстраційних зборів”.

 

Державна реєстрація друкованих засобів масової інформації здійснюється на виконання норм зазначених нормативно-правових актів Держкомінформом, Республіканським комітетом по інформації Автономної Республіки Крим, обласними управліннями у справах преси та інформації, Київським та Севастопольським міськими управліннями у справах преси та інформації. Положення про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації в Україні (із змінами та доповненнями) затверджено наказом Держкомінформу № 193 від 09.08.2001 р. (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.10.2001 р. за № 915/6106).

Право на заснування друкованих засобів масової інформації гарантується Конституцією України та Законом України “Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні”, тому при здійсненні державної реєстрації не вимагається аби це право було передбачено статутними документами заявника.

Засновником (співзасновниками) друкованого ЗМІ відповідно до ст. 8 Закону про пресу можуть бути громадяни України, інших держав та особи без громадянства, не обмежені у цивільній правоздатності та цивільній дієздатності; юридичні особи України та інших держав; трудові колективи підприємств, установ і організацій на підставі відповідного рішення загальних зборів, конференції.

Для державної реєстрації друкованих засобів масової інформації подається заява.
Заяви про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації, додатків до них у вигляді видань газетного та журнального типу подаються до реєструючого органу засновником (співзасновниками) на кожне видання окремо у друкованому вигляді державною мовою.

У заяві про державну реєстрацію періодичного друкованого видання мають бути вказані:

1) засновник (співзасновники) видання (засновник – юридична особа наводить повну назву згідно з документами, що підтверджують його цивільну правоздатність; засновник – фізична особа наводить свої паспортні дані);

2) вид видання (газета, журнал, збірник, бюлетень, альманах календар, дайджест). Слід взяти до уваги, що не підлягають державній реєстрації як друковані ЗМІ такі видання як “атласи”, ”довідники”, ”каталоги”, ”посібники”;

3) статус видання (вітчизняне – друкований засіб масової інформації, у якого засновником виступають українська(і) юридична(і) та/або фізична(і) особа(и), редакція (видавець) розташована на території України та в назві не використовується марка(назва) зарубіжного ЗМІ; спільне – друкований засіб масової інформації, створений за участю іноземної(их) юридичної(их) чи фізичної(их) особи (осіб), в назві такого засобу масової інформації може використовуватися марка (назва) зарубіжних засобів масової інформації);

4) назва видання (мовою (мовами), якою (якими) виходитиме в світ);

5) мова (мови) видання;

6) сфера розповсюдження (місцева – в межах Автономної Республіки Крим, однієї області, одного чи кількох районів, міста, інших населених пунктів, а також підприємств, установ і організацій; регіональна дві та більше областей; загальнодержавна – в межах України; зарубіжна – за межами України);

7) категорія читачів (верстви населення, на які розраховане видання: все населення, дорослі, молодь, чоловіки, жінки, інваліди, студенти, працівники певної галузі, науковці, педагоги тощо);

8) програмні цілі (основні принципи) або тематична спрямованість (їх стисла характеристика: розвиток освіти, підвищення рівня духовності, розвиток дозвілля, інформування населення з певних питань, заснування видання з благодійною метою для безкоштовного розповсюдження (у такому разі засновник (співзасновники) звільняється від сплати реєстраційного збору);

9) передбачувані періодичність випуску, обсяг (в умовних друкарських аркушах) і формат видання;

10) юридична адреса засновника, кожного із співзасновників (вказана в правоустановчих документах) та його (їх) банківські реквізити;

11) місцезнаходження редакції;

12) вид видання за цільовим призначенням (загальнополітичне, з питань економіки і бізнесу, виробничо-практичне, наукове, науково-виробниче, науково-популярне, навчальне, довідкове, літературно-художнє, з питань мистецтва, спортивне, правове, еротичне, для дозвілля, медичне, релігійне, уфологічне, екологічне, туристичне, рекламне (понад 40% обсягу одного номера – реклама), інформаційне, для дітей).

Крім того, в заяві зазначається, що в разі зміни відомостей, що в ній вказані, засновник (співзасновники) повинен повідомити реєструючий орган протягом 1 місяця з дня, коли такі зміни відбулися, в тому числі слід подати зміни до правоустановчих документів (зміни юридичної адреси, банківських реквізитів, адреси редакції, виду, програмних цілей або тематичної спрямованості, періодичності випуску, обсягу та формату видання, статусу видання, виду видання за цільовим призначенням).

До заяви про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації додаються документи, що підтверджують цивільну правоздатність засновника (співзасновників) – юридичної особи; копії свідоцтва про державну реєстрацію, статуту (положення), установчого договору, засвідчені нотаріально; протокол або витяг з протоколу рішення загальних зборів (конференції) – у випадках заснування друкованого ЗМІ трудовим колективом, згідно з вимогами ст.8 Закону про пресу; угода між засновником і правонаступником (у разі перереєстрації засобу масової інформації у зв’язку із зміною засновника); установчий договір між співзасновниками друкованого засобу масової інформації (засвідчений нотаріально, якщо одна із сторін – фізична особа); довіреність, доручення (якщо заяву та/чи установчий договір, угоду між засновником і правонаступником підписує особа, якій таке право не надано правоустановчими документами).

 

Фізична особа додає копію сторінок паспорта, що засвідчують громадянство та проживання фізичної особи.

 

Заява про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації розглядається в місячний строк з дня її одержання. Після прийняття рішення про державну реєстрацію та сплати засновником (співзасновниками) реєстраційного збору, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 1997 року №1287 “Про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації, інформаційних агентств та розміри реєстраційних зборів”, йому видається свідоцтво.

 

У разі зміни засновника (складу співзасновників, у тому числі зміни найменування засновника), назви, мови, сфери розповсюдження видання друкований ЗМІ підлягає перереєстрації. Раніше видане свідоцтво підлягає обов’язковому поверненню реєструючому органу. За видачу нового свідоцтва справляється збір у розмірі 50 відсотків встановленої суми реєстраційного збору.

Свідоцтво про державну реєстрацію друкованого ЗМІ визнається недійсним на підставі письмового повідомлення засновника (співзасновників), погодженого з редакцією, а також рішення суду про припинення випуску друкованого ЗМІ. Свідоцтво в таких випадках підлягає поверненню реєструючому органу у 10-денний термін.

 

Державний комітет телебачення і радіомовлення України.