Відкритий лист УАВПП до Міського Голови м.Києва Омельченка Олександра Олександровича з приводу ситуації з розповсюдженням преси у столичному метро
Видавці вітчизняної преси, що об`єднані Українською Асоціацією Видавців Періодичної Преси (УАВПП), висловлюють своє глибоке занепокоєння з приводу ситуації, що склалася навколо реформування системи розповсюдження преси в Київському метрополітені.

Видавці та розповсюджувачі преси надзвичайно високо цінують таку позицію Київської міської влади, яка цілком відповідає принципам свободи розповсюдження преси і конституційного права на вільний доступ громадян до інформації. Водночас наголошено, що систему продажу преси в столичному метро буде реформовано. На жаль, саме процес реформування призвів до нової кризи із продажу преси в метрополітені.

Вже згаданим розпорядженням №737 КМДА термін дії договорів оренди на здійснення підприємницької діяльності в підземних пішохідних переходах та на станціях метрополітену з пересувних засобів торгівлі (столів, лотків тощо) подовжено до 30 червня 2005 року. Сьогодні видавці і розповсюджувачі преси не можуть отримати ніякої офіційної інформації, що буде відбуватися із продажем преси у метро з 1 липня, після того, як договори оренди будуть розірвані. Адже процес реформування розповсюдження преси в метро далеко не такий простий, він вимагає проведення відкритих конкурсів на створення проектів павільйонів (кіосків) з продажу преси, визначення забудовника та власне розповсюджувача (або розповсюджувачів) періодичних видань, які будуть здійснювати продаж преси в метро. Крім того, надзвичайно важливим є розробка Правил, згідно з якими буде здійснюватись реалізація преси. На всіх етапах проведення конкурсів і в розробці таких Правил повинні взяти участь представники видавців преси. По-перше, запровадження таких Правил є загальною цивілізованою практикою на ринках збуту преси, по-друге, свідоме нехтування інтересами видавців преси як постачальників інформаційної друкованої продукції призведе до нового кола проблем та буде гальмувати процес реформування системи розповсюдження преси в столичному метро.

Якщо з 1 липня 2005 року продаж преси в метро з пересувних засобів торгівлі буде припинено, то періодичні видання втратять від 30 до 50 відсотків накладу, що реалізується вроздріб в м.Києві. Ніякі альтернативні точки продажу поблизу метро нездатні компенсувати ці втрати, адже існує стала поведінка читача, який купує пресу аби читати її під час поїздки в метро. Тобто систему розповсюдження преси в столиці чекає небачена катастрофа.

Аби запобігти таким вкрай негативним наслідкам, конче необхідним видається:

Перше. Подовжити термін оренди на здійснення підприємницької діяльності в підземних пішохідних переходах та на станціях метрополітену з пересувних засобів торгівлі (столів, лотків тощо), що здійснюють розповсюдження преси, до 1 листопада 2005 року.

Друге. Створити постійно діючу Комісію із регулювання розповсюдження преси в м.Києві, до складу якої повинні увійти представники відповідних управлінь КДМА, представники видавців та розповсюджувачів преси. Саме ця Комісія повинна взяти відповідальність за дотримання засад відкритості і прозорості всіх процедур щодо конкурсів в процесі реформування розповсюдження преси в Київському метрополітені і за розробку Правил розповсюдження преси, а також визначення термінів ведення в дію новостворених об’єктів торгівлі пресою в метро після 1 листопада 2005 року. Українська Асоціація Видавців Періодичної Преси (УАВПП) та Всеукраїнська асоціація видавців та розповсюджувачів преси (ВАВРП) вже надіслали відповідні пропозиції в КДМА.

Таким чином, наша Асоціація виступає за поетапне реформування системи розповсюдження преси в метро, яке забезпечить збереження існуючих тиражів видань та дасть приклад професійного і демократичного розвитку розповсюдження преси для всієї країни.

Українська Асоціація Видавців Періодичної Преси від імені своїх 110 провідних видавничих компаній преси закликає Вас, шановний Олександре Олександровичу, зробити такі демократичні кроки назустріч вітчизняній пресі! www.uapp.org