Речник УПЦ (МП) – про те, яким буде офіційний телеканал УПЦ «Образ», що запускатиметься на базі телекомпанії регіонала Володимира Продивуса

Минулого тижня народний депутат від Партії регіонів Володимир Продивус висловив бажання віддати свою телекомпанію (її назва поки що не розголошується), що має ліцензію на супутникове мовлення, для транслювання програм православної церкви. Оскільки законодавство забороняє релігійним організаціям виступати засновниками телерадіоорганізацій, власник каналу по суті не зміниться – лише програмна концепція, яка наразі погоджується. Відповідні документи для внесення змін у ліцензію незабаром буде подано до Національної ради з питань телебачення та радіомовлення. 

В Україні вже є низка супутникових телеканалів релігійного спрямування: духовно-просвітницький православний канал «Глас», міжнародний міжконфесійний християнський канал CNL, а також нещодавно проліцензований телеканал «Надія» Церкви адвентистів сьомого дня. Мовлять також християнські просвітницькі радіостанції «Еммануїл» і «Радіо Марія». Незабаром до них долучиться ще й офіційний телеканал Української православної церкви Московського патріархату «Образ», що створюється на базі телекомпанії Володимира Продивуса. Про те, яким він буде, «Телекритиці» розказав голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ протоієрей Георгій Коваленко

– Отче Георгію, коли канал «Образ» може розпочати мовлення?

– 28 липня, якраз на 1025-річчя Хрещення Київської Русі вже розпочнеться мовлення. 

– Що це буде за канал і в якому форматі ви бачите його мовлення?

– Наша ідея – створити соборне телебачення. Якщо сказати світською мовою, це буде громадське телебачення. Ми хочемо, щоби в ефірі було представлено образ церкви, реальні люди, які її складають. На каналі виходитимуть і богослужіння, і богословські програми, і проекти про благодійність, про окремі служіння. 

– Чи маєте ви наразі достатню кількість продукту для цілодобового мовлення?

– На сьогодні є багато людей по всій Україні, які займаються виробництвом просвітницького продукту, і їхні проекти час від часу виходять на різних каналах. Також у нас є великий архів цих програм. Про кожен монастир знято як мінімум два фільми. Наразі ми починаємо ревізію свого телевізійного церковного господарства, і на його основі спробуємо показати всю церкву, якою вона є, її обличчя та її образ. 

– Якою ви бачите свою аудиторію?

– Наша аудиторія – це й ті люди, які служать у церкві, й ті, хто щонеділі відвідує храм, і ті, хто приходить на службу раз на рік, і ті, хто тільки збирається перетнути поріг храму. Ми не намагатимемося конкурувати з центральними розважальними телеканалами. Фактично ми створюємо нішеве телебачення. Але сподіваюся, що у дні великих церковних свят – на Пасху, на Різдво чи під час Страсного тижня – ми зможемо створити конкуренцію і великим центральним мовникам, адже ми будемо носіями тієї інформації, яка буде цікавою, корисною і потрібною людям у ці дні. 

– Канал перебуватиме у відкритому доступі? І чи плануєте ви укладати угоди з кабельними операторами?

– Так, у відкритому доступі. Я сподіваюся, що ми з часом зацікавимо і кабельних операторів. Але для цього ми маємо показати свій рівень та цікавий продукт. Сподіваюся, нам це вдасться, адже ми маємо певний досвід, оскільки вже тривалий час співпрацюємо з різними каналами. Також ми організовували прямі трансляції і з Першим національним, і з «Інтером», і з 5-м каналом. Ми не ставимо собі за мету робити дороге телебачення, ми виходитиме з тих можливостей, які маємо. Натомість ми хочемо зробити смислове телебачення, щоб воно не просто створювало красиву картинку, а спонукало людину замислитися. 

– Але навіть при тому, що ви не орієнтуватиметеся на дорогі проекти, сам канал є досить витратною річчю. Яким чином він фінансуватиметься?

– Ми шукатимемо для цього можливості. Церква складається з різних людей. На сьогодні нам допоможуть із запуском та початком мовлення. А далі ми приречені знайти схему для існування недорогого, але цікавого мовника. Адже ніякого бюджету в нас наразі немає. Але є бажання. А те, що неможливо людям, можливо Богові, тому я думаю, ми знайдемо спосіб, як це втілити. 

– Тобто всі проекти ви вироблятимете власним коштом?

– У нас є невеличка студія в Лаврі. Також у двадцяти єпархіях із різних областей є 34 проекти. Є кінофестиваль «Покров», який уже 10 років збирає православне кіно. Також ми проситимемо певні проекти світських каналів. Тож можна сказати, що вже є певний масив просвітницького продукту. Наше завдання – скоординувати ці сили й видати все це на єдиному каналі. А вже далі, якщо з’являться люди, готові робити нові проекти, ми надаватимемо їм таку можливість. 

– Чи сформована у вас команда? Хто очолить канал?

– Ми маємо благословення Предстоятеля нашої Церкви Блаженнішого Митрополита Володимира, і запуском каналу займається Синодальний інформаційно-просвітницький відділ, який я очолюю. А наша команда – це всі творчі і телевізійні сили нашої Церкви. 

– На які міжнародні приклади церковних каналів ви орієнтуватиметеся при створенні «Образу»?

– Ми знайомились з телевізійними каналами румунської, грузинської та грецької церкви. Бачили телебачення Ватикану. До того ж ми брали безпосередню участь у запуску каналу «Глас». Тобто ми маємо зразки церковного телебачення, і нам би хотілося зробити канал, який буде не гіршим, а за можливості – кращим. 

– Чим «Образ» відрізнятиметься від того ж «Гласу»?

– «Глас» все ж таки канал культурно-історичний, і він не офіційний. Це канал, який напряму не асоціює себе з УПЦ, хоча там працюють наші люди. А тут ми хочемо створити безпосередньо офіційний церковний канал, де йтиметься не лише про подорожі, культуру чи історію, а відображатиметься реальне сьогодення. Ми плануємо долучити до створення каналу Київську духовну академію з її викладачами, студентами-богословами. 

– Ви казали, що формат каналу відповідатиме громадському телебаченню. Чи плануєте розширювати тематику мовника і приділяти увагу різним суспільно важливим темам?

– Нас дуже часто питають про суспільні проблеми, і ми, звісно, їх коментуємо. Але першочергове для нас інше. Коли людина приходить у церкву, вона не питає, як церква ставиться до того чи іншого наукового винаходу, а питає про головне: про душу, про віру, про те, як охрестити дитину чи взяти церковний шлюб тощо. Мені здається, на сьогодні в нашому інформаційному просторі не так уже й багато церковної інформації. Тому я думаю, що ми говоритимемо про суспільні проблеми, але без політики. Це наша принципова позиція. Церква не бере участі в політичній агітації і не займається боротьбою за владу. Натомість церква каже про біблійні, євангельські істини та оцінює все, що відбувається у суспільстві, з точки зору біблійних заповідей та християнської моралі. А це буде на нашому каналі. 

– Отче Георгію, при тому, що пан Продивус заявив про своє бажання фактично передати канал УПЦ, він усе одно залишається його власником. Але яким чином гарантовано його невтручання у діяльність каналу та ваша можливість робити «Образ» таким, яким ви його бачите?

– Господь каже в Євангелії: «Ваше ж слово хай буде: так-так, ні-ні. А що більше над це, то те від лукавого». Щодо юридичних речей, то це якось оформлюватиметься. Але для церкви головне – віра та довіра. У мене немає підстав не довіряти і сумніватись у тому, що ми створюємо церковний канал. А що буде далі – життя покаже. Якщо буде на це воля Божа, тоді все вийде, а якщо ні, то навіть якщо ми підпишемо найкращі договори, нічого не станеться. Тому ми сподіваємося на порядність один одного та на Бога.

 

Наталія Данькова

“Телекритика”