Громадська рада при Державному комітеті телебачення та радіомовлення (ДКТР) наполягає, що Проект Закону № 0931 в запропонованій редакції загрожує свободі думки та слова, вільному вираженню поглядів та переконань.

Громрада при ДКТР ухвалила звернення щодо Проекту Закону №0931 від 29.08.2019 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо гармонізації законодавства у сфері запобігання та протидії дискримінації із правом Європейського Союзу)”. В документі рада просить Комітет Верховної Ради з питань свободи слова звернути увагу на проблему щодо загроз свободі думки та слова, вільному вираженню поглядів та переконань та повернути законопроект № 0931 на доопрацювання. Рішення було ухвалено на позачерговому засіданні Громадської ради при ДКТР. Проголосували 12 членів громадської ради, з яких 1 утримався, 1 висловився «проти». Таким чином, рішення прийнято.

Як зазначається в тексті Рішення, якщо парламент проголосує за законопроект № 0931 в запропонованій редакції, то свобода думки та слова, вільне вираженню поглядів та переконань, а також об’єктивна журналістика як така опиняться під загрозою.

В проекті Закону № 0931 пропонується внести зміни до Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», збільшивши термінологічний апарат поняттями: «віктимізація», «множинна дискримінація», «дискримінація за асоціацією». Передбачається внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та до Кримінального кодексу, розширивши ознаки, за якими особа може бути притягнена до відповідальності і накладання штрафів від 3400 до 11900 гривень за порушення законодавства у сфері запобігання та протидії дискримінації. А також автори пропонують розширити повноваження Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, надавши йому право робити обов’язкові для виконання вимоги (приписи).

Зі змісту проекту закону виходить, що будь-які слова або критичні судження журналіста у матеріалі можуть бути розтлумачені як дискримінація, множинна дискримінація або дискримінація за асоціацією за будь-якими ознаками. Що потенційно гарантує притягнення до відповідальності і накладання штрафів.

Нагадаємо, що Асіоціація «Новомедіа» звернулась до Народних депутатів щодо необхідності доопрацювання проекту закону № 0931:  https://novomedia.ua/article/zvernennia-asotsiatsii-novomedia-do-narodnykh-deputativ-ukrainy/