20 червня у другій частині профі-клубу учасники почули саме подробиці перебування Марії Варфоломеєвої у полоні ЛНР. Там луганська журналістка Марія перебувала більше року (419 днів). В січні 2015 року її затримали під час фотографування житлових будинків на одній з вулиць Луганська. Зі слів Марії, вона робила фотозйомку для одного з харківських видань. Згодом стало відомо, що бойовики висунули їй звинувачення в “коригуванні артилерійського вогню”. 

100_6248

Журналістка поділилася фактами про затримання, умови перебування під вартою, неодноразові зриви обміну та підтримку з боку рідних. 

100_6223 - копия

Спочатку її утримували в камері-одиночці. Перший період був найбільш складним, тому що місцева антиукраїнська влада вважала її страшним ворогом. Вона переживала приниження, моральний тиск, та найважчим було перебування на самоті. Як вона каже – час рахувався не годинами, а «календарями». 

Другим етапом було її перебування у звичайному СІЗО. Сусідками по камері були жінки, ув’язнені за справжні кримінальні злочини. З часом Маша пристосувалася жити з ними, уникаючи провокацій і конфліктних тем. Навіть з часом охоронці стали добре до неї ставитись і на її прохання принесли їй Новий Заповіт. 

Слова з Біблії були її утіхою і надією. “В особливі моменти деякі важливі вірші підтримували мене, що Бог не залишить, що Він завжди охороняє. Я це відчувала. Тому була впевнена, що не буду перебувати тут довго. В мене всередині завжди було чітке розуміння, що все буде добре”, – говорить Марія. На підтвердження цього все частіше вона чула від «правоохоронців» те, що ведуться переговори про обмін, що вона не забута на українській стороні. Це також підбадьорювало її. Та суттєвою підтримкою були книги і цукерки, які вона отримувала від батька. 

За день до звільнення Марія читала уривок з Біблії: “Закутий в кайдани небавом розв’язаний буде, і не помре він у ямі, і не забракне йому його хліба”. Це було знаком «з неба», що скоро вона буде звільнена. Так і сталося – її обміняли. 

Наприкінці зустрічі, коли вже відеокамери були вимкнені, учасники ще довго ставили питання до гості. Вони розмірковували, яким чином журналісти можуть впливати на ситуацію, щоб допомогти тим, хто перебуває в неволі окупантів.

100_6258

Дивіться відео про це:

  

Також дивіться 1 частину розповіді про ситуацію в Луганську. 

Прес-центр Асоціації “Новомедіа”