4-5 листопада в Києві пройшов щорічний Форум журналістів від Асоціації “Новомедіа”. Більше трьохсот учасників із усієї України та 30 найкращих спікерів зібрались для професійного спілкування.

У холі готелю ще до початку реєстрації спостерігаються скупчення журналістів. Для багатьох це вже добра традиція – кожен рік вони разом із друзями прибувають на Новомедіа Форум, щоб поділитися своїм досвідом, почути відповіді на питання та отримати наснаги на наступний рік. 

Я дуже хочу подивитися програму Форуму, – каже молоденька дівчина з блокнотом в руках, мабуть, своїй подрузі.

Ти ж бачила її вчора, – здивовано відповідає та.

Я хочу переконатися, що мене не обманули …

І переконалися! Ці молоді дівчата приїхали на подію вперше. А навколо товпляться люди, хтось уже біжить в зал, щоб зайняти краще місце, хтось шукає гардероб.

DSC_5219

День перший

Перший виступ на Форумі всі слухають дуже уважно. По суті, воно задає тон усьому, що відбуватиметься протягом наступних двох днів. І за традицією це завдання випадає керівнику оргкомітету Руслану Кухарчуку.

«Друзі, в цьому році ми говоримо про персоналізацію. Що важливо знати про це поняття журналісту? Для себе я виділив три основних критерії:

1. Інтелект (освіта, світогляд, гострий розум).

2. Харизма (особисті неповторні особливості, Божий дар, який виділяє серед інших).

3. Цінності (розуміння своєї відповідальності перед аудиторією) ».

Закінчуючи свій виступ, Руслан підкреслив: «Християнські цінності – це не тільки для життя, але і для нашої професії. Адже наше основне завдання – служити аудиторії ». Пасторське благословення і молитву здійснив старший служитель Ірпінської Біблійної Церкви Микола Романюк.

Завершила ранковий блок неповторна Олена Фроляк – керівник інформаційної служби телеканалу ICTV. «Завжди шукайте нові теми, будьте чесними перед собою і своїм глядачем, і якщо хочете добре писати, – читайте книги, читайте класику», – підкреслювала вона.

Із залу звучало багато питань, на які телеведуча завжди відповідала без роздумів.

– Олено, скажіть, як ви боретеся в кадрі з емоціями?

– А навіщо з ними боротися? Журналісти теж люди. Я не кажу, що потрібно постійно ридати або реготати в кадрі, але іноді без цього просто не можна обійтись. Не бійтеся бути собою. Це нормально та природно.

DSC07686

Після обіду учасники розійшлися по двох залах. Перша група вирушила на сесію по темі медіабізнесу. Викладала Ольга Чибісова, виконавчий директор «ЛІГАБізнесІнформ», та Ірина Рубіс, CEO медіакомпанії Ekonomika. «Щоб створити ЗМІ, яку поважатимуть, і яке буде прибутковим, потрібно правильно підібрати команду. Коли я беру людину на роботу, дивлюся на його палаючі очі, оцінюю виключно бажання працювати », – зізналася Ірина. «Гроші – це лише інструмент для досягнення поставлених цілей, – додає Ольга. – Потрібно завжди пам’ятати про свою репутацію, яка створюється роками ».

Також спікери акцентували, що потрібно бути цікавим, все читати і про все дізнаватися – слідувати модним тенденціям, працювати над собою. Тому що важливо не те, де навчалася людина і які знання вона має, а її бажання рухатися вперед. Тільки за умови, що журналіст хоче розвиватися, його ЗМІ буде приносити гроші.

У цей же час на паралельній сесії тревел-журналіст Ольга Забіяка розповідала про можливості заробітку на подорожах: «Будьте готові, що спочатку подорожі оплачувати ви будете собі самі. Не чекайте, що після першого тексту до вас побіжать великі кампанії з вигідними пропозиціями. Щоб це сталося, потрібно багато працювати, добре писати, не допускаючи помилок, мати свій індивідуальний стиль ».

DSC07716

Поговоривши трохи про гроші та медіабізнес, журналісти й гості Форуму вирушили на лекцію, де вчилися відточувати майстерність телеведучого та говорили про політичне інтерв’ю. Тетяна Гончарова, ведуча ток-шоу на каналі 3s.tv, зразу всіх трохи спантеличила:

«Журналіст повинен знати все. Мій сусід часто запитує мене:

– Таня, ось розумна ти баба. Так притиснула свого гостя в ефірі! Як це тобі вдається?

Я йому відповідаю:

– Читати треба. Я сіла о дев’ятій ранку вивчати інформацію, і тільки під вечір закінчила. Й відразу на ефір ».

На думку Тетяни, завжди потрібно копати глибше, шукати заціпки і бути готовим до несподіваних поворотів. Також спікер вважає, що недостатньо бути професійним журналістом, потрібно мати свою фішку. Підтримав в цьому Тетяну й її колега Вадим Карп’як, ведучий програми «Свобода слова» на ICTV. Спікер зауважив: «Наше завдання показувати людям, як створюються політичні фокуси, а не боятися їх».

DSC_5638

У цей час в паралельному залі йшлося про інформаційні видання в інтернеті й про те, як утримати його на плаву. Віталій Голубєв, головний редактор видавничого дому «ОГО», та Олеся Боцман, головний редактор видання «Гордон», розповіли про те, як не стати схожим на десятки ідентичних інтернет-порталів. «Неможливо написати про все. Тому ви повинні знати свою цільову аудиторію. Тоді у вас не буде проблем із наповненням сайту. Також важливо робити це максимально швидко, але якісно та без помилок », – резюмували спікери.

Трохи втомлені, але зацікавлені журналісти вирушили на лекцію до стиліста телеканалу 1 + 1 Ольги Слонь та журналіста 1+1 Даші Щасливої, а прихильники розслідувань – до Дмитро Гнапа та Ганни Бабинець, журналістам проекту «Слідство.Інфо». «Коли я дивлюся програму Форуму, мені хочеться, щоб у мене був клон», – чесно зізналася Настя, учасниця медіа-з’їзду, підіймаючись у ліфті на лекцію з розслідування, так і не дізнавшись про те, як вдало виглядати в кадрі.

IMG_20161104_123249

З чого почати розслідування? З пошуку матеріалів і різних речових доказів. Ганна Бабинець продемонструвала, що все залежить від бажання людини працювати. Якщо на вас «повісили» цю справу, вам нудно й хочеться додому – результат буде нульовим. «Завжди намагайтеся зрозуміти, де правда, а де брехня. Іноді ці поняття стоять дуже близько », – впевнена журналістка.

Тим часом в іншому залі Ольга Слонь вчила дівчаток і хлопчиків красиво виглядати в кадрі. «Дівчатка, будь ласка, не надягайте блискучі колготки, як і не нарощуйте вії. Натуральний мейк і харизма – все, що треба для роботи». Про чоловіків Оля теж не забула: «Чоловіки, я обожнюю, коли під сорочку ви одягаєте майку. Завжди так робіть». Прямолінійністю Оля підкупила зал, який занотовував її модні поради. Хто ж хоче виглядати смішно на всю країну, та ще й в кадрі ?!

DSC_5685

– Скажіть, що повинно бути в гардеробі кожної дівчини? – Запитує учасниця форуму.

– Що має бути в гардеробі кожної дівчини? – Перепитує Ольга. – Мізки повинні бути!

Перший день Форуму закінчився якось зовсім швидко, а відвідувачам зовсім не хотілося йти додому. 

Отриману інформацію потрібно було обговорити, поставити ще один-два запитання улюбленому спікеру. Тому після останньої лекції в холі готелю все ще були чутні розмови про стиль, розслідування, інтернет-видання та подорожі. 

– Та нормальні в тебе колготки, – пожартував хтось, звертаючись до подруги …

Йшов другий день …

Другий день Форуму був не менш насиченим. У холі знову з поважним виглядом й тецями в руках проходжалися журналісти, чулися клацання фотоапаратів. Отримати знання важливо, але і фото зробити – це must.

Суботній ранок зарядили позитивом Роман Грищук, керівник студії «Мамахохотала», й Федір Скиба, директор AIRAcademy. Йшлося про те, як створити свій неповторний канал на YouTube і стати крутим блогером. «Потрібно знімати те, чого не знімали до вас. В інтернеті є купа відео про котиків, маленьких дітей та інше. Намагайтеся знаходити свою тему і активно її просувати », – порадив Федір Скиба.

DSC_5739

Поки в першому залі журналісти дивилися ролики й веселилися, їхні колеги в другій аудиторії вчилися вибудовувати відносини «журналіст-спікер» й говорили про медіагігієну. Допомагали їм у цій справі Марія Жартовська, політичний оглядач з «Української правди», й головний редактор новинного блоку LIGA Петро Шуклина. «Дуже важливо не бути виробником« джинси ». Якщо ви робите щось за гроші, то не кажіть, що це не так. А якщо публікуєте фальшиві новини, завжди публікуйте спростовування », – пояснив Петро Шуклина, автор проекту« Медіагігієна», який набув розголосу .

Також на Форумі не забули про Крим й Донбас. Ця тема болить як давня рана та не дає спокою багатьом медійникам. Заступник Міністра інформполітики Еміне Джапарова показала глядачам кілька роликів «Крим – це Україна», з гіркотою констатувавши: «Крим – це зараз така зона, де люди не готові говорити правду».

Про важливі для журналістів і українців речі говорила Анастасія Станко, журналіст Hromadske.tv: «Проблема медіа-ринку в тому, що його майже не існує. Всі великі канали контролюють олігархи ». Також спікер помітила, що не можна бути закритим від світу, сидіти тільки в своєму болоті «Мінськ-Москва-Україна». У світі щодня відбувається безліч важливих подій. У цій панелі також виступила журналістка Марія Варфоломєєва, яка пробула в полоні «ЛНР» 419 днів.

DSC_5928

На паралельному потоці говорили про тенденції в соціальних медіа з Віталієм Морозом, керівником програм нових медіа «Інтерньюз-Укрина». А також про те, як уберегти себе від цифрових загроз – з Миколою Костіняном, консультантом з цифрової безпеки. Останній радить всюди ставити паролі й не забувати їх, уважно читати листи, які приходять на пошту, та «не тріпатися» всім про особисті дані.

Після обідньої перерви гості Новомедіа Форуму слухали Олександра Барабошко (КрусКрус) й досліджували фактор провокацій в журналістиці й соцмедіа: «Якщо у вас 200 друзів, то більше, ніж 5 лайків за публікацію у вас не буде, навіть якщо текст дуже крутий, навіть якщо це серйозна аналітика »

А поки хлопці слухали Круса, дівчата намагалися зрозуміти, як потрапити до модного журналу. Алла Родигіна, fashion-оглядач Marie Claire, ділилася особистими спостереженнями й досвідом: «Фешен-журналісти не сидять в зефірних офісах, як вважають багато хто, і тексти вони пишуть не так легко й просто, як здається на перший погляд. Це дуже важка робота ». На думку Алли, щоб потрапити в глянець, потрібно самому бути модною людиною або хоча б розуміти моду в якійсь певній її сфері.

DN5_4494

На завершення Новомедіа Форуму для вже об’єднаної аудиторії виступив творець телеканалів 112 Україна і NewsOne Олексій Семенов. «Є хороші люди, які правильно читають текст, ідеально розмовляють, але я їх не беру. Вони просто не підходять для цього проекту, – розповів генпродюсер. – Але це не страшно. По-перше, після відмови, у них є час підготуватися, подорослішати, порозумнішати. По-друге, їх можуть взяти до іншого проекту, але трохи пізніше ». І наостанок додав: «Просувайте свою ідею, міркуйте над своїм проектом. Тому що тільки думаючи про роботу 24 години на добу, можна досягти високого результату ».

«На Новомедіа Форумі не буває нудно, самотньо, сумно. Тут на це просто не передбачено часу, – сказала учасниця з Києва. – Тому, – до зустрічі в наступному році! »

Тетяна Крисюк, прес-центр Новомедіа Форуму.