Знавці християнського радіомовлення ділилися найціннішим та найцікавішим досвідом на навчальній конференції #novomedia17 у Києві. Захід проводили Асоціація журналістів «Новомедіа» та американська організація MEDIAllianceInternational з 30 березня до 1 квітня у готелі «Хрещатик».

Викладач радіосесій Берні Макпартленд приїхав на медіаконференцію разом із дружиною Анітою. Знайомство розпочалося з коротенької розповіді про їхню сім’ю та життя у Техасі. Кар’єра Берні почалась у 1982 році на маленькій радіостанції. Далі у нього з’явилась можливість працювати інженером звукозапису та музичним редактором. Шість років він працював координатором аудіо та візуальних презентацій у компанії, яка виробляє літаки, а в 1991-му повернувся до роботи на радіо. Зараз Берні є директором виробництва та заступником програмного директора християнського радіо KСВI у Далласі (штат Техас). До його обов’язків входить ведення ефіру протягом дня, виробництво новин та репортажів, копірайтинг і написання текстів. Також працює з партнерами та рекламодавцями. 

Berni_Anita

На панелі з радіотематики також викладав Рональд Харріс, президент MEDIAllianceInternational. Він має звання почесного доктора богослов’я й понад 30 років є членом організації «Національні релігійні мовці» (NRB). У сфері радіомовлення він працював близько 50 років, 15 з яких на християнській радіостанції KCBI разом із Берні Макпартлендом. 

Берні Макпартленд: «Критерії успішного радіовиробництва—яскравість, точність!»

На першій сесії спікер розповів про процес радіовиробництва, зокрема значення джинглу. Запропонував прослухати приклади з радіо KСВI: саме вони привертають увагу реципієнта до радіостанції. «Головне, що ми намагаємося робити на KСВI— поєднувати гармонійний звук з сучасністю. Часто ми виходимо за рамки свого формату, тож якщо і вашому начальнику експерименти будуть до вподоби, це дозволить вам використовувати більше звуків, більше можливостей»,— ділиться спікер. 

Sission_Berni

Далі йшлося про технічний аспект у роботі на радіо. Берні продемонстрував перелік програм, якими найчастіше користуються при монтуванні звуку. Сам же радіожурналіст користується усіма програмами одразу, саме це допомагає йому створити якісний контент. Розповідав спікері про важливість музичного контенту на радіо. Щоб влучно його підібрати,вони проводять опитування серед слухачів. 

На другій сесії Берні Макпартленд розповів про те, як управляти поточним виробництвом. Також розповів про план написання сценарію. Зазначив Берні й про важливість голосу. Наголосив, що ні в якому разі не треба змушувати радіоведучого говорити або швидко, або ж не своїм голосом. При записіобов’язково враховувати, які ведучі будуть вести програму, який її стиль, тип голосу, тон/модуляція у ведучого.

Рональд Харріс:«Люби Бога — люби людей!»

Від чого залежить працездатність та яким чином мають будуватися стосунки у колективі — цим ділився Рон Харріс: «Перш за все, колективу потрібні хороші умови — це чисті робочі місця, емоційна безпека, хороше обладнання, можливість зросту». Підтримка персоналу потребує окремої уваги. «Невід’ємною складовою успіху на роботі є відчуття сім’ї та створена культура віри та служіння»,—зазначає Рональд.

Розповів досвідчений радіоменеджер і про те, як будувати з аудиторією особистісні відносини. Аж 15 років Рон зустрічався в прямому ефірі зі своїми слухачами протягом трьох годин. «Саме тому слухачі нас дуже добре знають. Ця історія довіри — сильний інструмент, який треба використовувати, але не маніпулювати». З реципієнтами треба ділитися переживаннями, але в міру, заздалегідь думаючи, як це може їм послужити.

Рон поділився своїм життєвим прикладом. Коли вони удочерили з дружиною двох дівчаток із Росії, говорити про це в ефірі не хотілося. Та мовчання було неможливим, адже, радіо — це життя з мікрофоном. Тож дуже часто слухачі знали, що відбувалося в родині Рона. Під час Різдва він попросив дочок в ефірі розказати різдвяну історію. Слухачі писали листи на радіо з захопливими відгуками. Таким чином, всі слідкували за їхньою власною життєвою історією. «Чіткі правилапобудови стосунків зі слухачами віднайти важко, але головний принцип незмінний: любити Бога та любити людей»,—наголошує Рон Харріс. 

Ron

У центрі екстремальних подій

Третій день сесії завершився темами «Базові прийоми виробництва» та «Залучення спільноти».

Берні Макпартленд розповів провиробництво дистанційнихрадіорепортажів, про те, як передати атмосферу події так, щоб слухач ніби опинився на місці події. Спікер зазначив особливості створення репортажу з концерту, підкреслюючи, що музика є засобом передачі емоцій. 

Викладач поділився однією з найскладніших ситуацій за всю історію існування радіо KСВI. Це були події, котрі сколихнули весь світ — терористичний акт на Всесвітній торговий центр і Пентагон 11 вересня 2001 року. «Тоді я працював біля моніторів радіостанції. Коли ми почали все бачитинаживо —були шоковані. Це був виклик, тому що одразу потрібно було виробити позицію радіостанції на огляд трагічної події»,— ділиться Берні.

Радіостанція KСВI опинилася у ситуації, коли ніяких заздалегідь підготовлених сценаріїв та стратегій не було. Тодів прямому ефірі був Рон Харріс. Помилкою станції, як зізнається Берні, було те, що на такий випадок вони нічого не мали під рукою. Але Берні не розгубився й почав шукати рішення: «Я працював над записом різних елементів. Наш звукорежисер паралельно записував дзвінки людей, які ділилися емоціями щодо трагедії. Ми дозволили слухачам почути те, що переживали інші»,— розповідає Берні Макпартленд.

Рон Харріс додав: «Для себе ми визначили завдання: дати слухачам духовну фортецю, адже відчували, що вони мають цю потребу. Під час такої кризи нам як християнській радіостанції потрібно було принести надію. Ми згадали про пісню, яка ніколи не була в топах — “Не треба боятися”. Такого не  робила жодна інша радіостанція».

radio

Будуйте стосунки зі слухачами!

В останній день навчальної конференції #novomedia17 Рон Харріс продемонстрував новинки технологічного світу (мікрофони, екрани та ін.) й розповів, якими важливими помічниками вони слугують у роботі радіожурналіста.

Щоб залучити слухачів, крім використанняхороших інструментів потрібно будувати стосунки з аудиторією, говорити з ними їхньою мовою, лише правду,залишатися собою та не бути нудними.

Рон Харріс переконаний, що мета християнського радіожурналіста полягає не у тому, щоб стати особистістю на радіо, а у тому, щоб використовуватисвою особистість для трансляції Божого задуму.

Репортаж по тематичним сесіям:

«Соціальні медіа» – Лі Ен Джексон

«Телевиробництво»  – спікери Гарі Лонгенекер та Джон Маккінон  

“Загальний репортаж #novomedia17  

Фото з медіаконференції за ПОСИЛАННЯМ!

 

Яна Ємченко, прес-центр «Новомедіа»